Podcast #13 Jakie są średnie zarobki w Szwecji?

Jak wyglądają zarobki w różnych zawodach w Szwecji? Na konkretną pensję składa się wiele czynników takich jak wiek, doświadczenie, kompetencje, zapotrzebowanie na te konkretne umiejętności. Posłuchaj!

Pensja to wynagrodzenie za wykonaną pracę wypłacane w pieniądzach. Wysokość pensji w Szwecji ustalana jest między pracodawcą a pracownikiem, ale ramy pensji są też nałożone w ustawodawstwie i ewentualnych zbiorowych umowach związkowych. W skład pensji mogą wchodzić różne dodatkowe korzyści. Niektóre z nich są ustalone w prawie jak wypłata za urlop wypoczynkowy czy urlop rodzicielski, inne mogą być efektem porozumienia pracodawcy oraz pracownika i zapisane w indywidualnej umowie o pracę. W Szwecji, podobnie jak w Polsce, jest pensja brutto, czyli wynagrodzenie za pracę przed odciągnięciem wstępnego podatku i netto, czyli tzw do ręki. Twój pracodawca płaci za Ciebie tzw. opłatę pracodawcy i opłaty socjalne które przyczyniają się do finansowania systemu ubezpieczeń społecznych. Po każdej wypłacie wynagrodzenia dostajesz lönebesked albo lönespecifikation czyli odcinek pensji gdzie znajdziesz szczegółowy opis składowych Twojej wypłaty. Pensja może być wypłacana na różne sposoby i za różne tryby pracy. Najpopularniejsza to månadslön czyli pensja miesięczna. To stała kwota wypłacana regularnie co miesiąc w ustalony wcześniej dzień, najczęściej 25 albo 27 każdego miesiąca. A druga najpopularniejsza forma to timlön, co oznacza płacę za godziny. W tym systemie płacy dodatki takie jak dodatek za urlop jest odpowiednio dzielony i wypłacany do każdej godziny. Bo jak się domyślasz, pracując na godziny nie wypracowujesz sobie prawa do urlopu, ale mimo wszystko masz prawo do wypłaty dodatku urlopowego.  

Średnia pensja według szwedzkiego centralnego urzędu statystycznego to 37 100 koron. Jak wiesz, średnia pensja to wypadkowa wielu składników, gdzie rodzaj wykonywanej pracy jest najważniejszym aspektem. Zapytałam moją społeczność instagramową o zarobki w jakich zawodach ich interesują i na tych odpowiedziach dzisiaj się skupię. Dane pochodzą ze stron zrzeszających konkretne grupy związkowe i są podparte informacjami z urzędu statystycznego. Leśnik w Szwecji zarabia od 32 do 56 tysięcy za miesiąc, a średnia pensja wynosi 39 000. Księgowa między 35 a 46 tysięcy przy średnim stopniu trudności, a przy większym, pensja wolnego rynku pracy jest od 51 tysięcy. Farmaceutka czy farmaceuta prosto po studiach zarabia 33 tysiące, a po 10 latach praktyki zawodowej, około 57 tysięcy. Specjalista radiolog zarabia od 70 tysięcy w górę. Nowy w branży kierowca ciężarówki zarabia od 28 tysięcy, a po kilku latach może liczyć na 40 tysięcy miesięcznie. Psycholog dostaje średnią pensję 44 tysiące koron. Junior branży IT zaczyna od 33 tysięcy, a senior kończy na 70 tysiącach. Rekruterki i rekruterzy zarabiają około 35 tysięcy, a specjaliści HR prosto po studiach 40 tysięcy. Biura podróży, punkty obsługi klienta płacą około 28 tysięcy. Inżynier zarabia od 38 tysięcy kiedy jest nowa czy nowy w pracy do 60 tysięcy po latach w zawodzie. Pensja product manager plasuje się między 40 a 60 tysiącami a stawka miesięczna instruktorki czy instruktora jogi to 31 tysięcy. Kucharz zarabia od 29 tysięcy, a szef kuchni między 37 a 45 tysięcy. Pensja nauczyciela zaczyna się od 36 tysięcy, a akademickiego nieco wyżej. Pedagog w komunalnej organizacji zarabia od 33 tysięcy koron, a biotechnolog 41 tysięcy. Tę wyliczankę zamyka pensja rękodzielnika, która jest bardzo zależna od branży i rodzaju wykonywanego rękodzieła, jednak zaryzykujemy stwierdzenie, że hantverkare w Szwecji zarabia od 33 tysięcy koron  górę. 

Podane przeze mnie stawki są szacunkowe. Do nich dochodzą różne dodatki, jak na przykład ob tillägg, dodatek za pracę w tzw. niewygodnych godzinach, czyli po 18, w weekendy i w nocy. Albo dodatek za nadgodziny, który stanowi całkiem łakomy kąsek. Pamiętaj jednak, że jeśli pracujesz na niepełny etat, np. 80 % i chcesz zrobić nadgodziny, to najpierw ilość twoich wypracowanych godzin musi dobić do 100 %, czyli średnio do 40 godzin tygodniowo, i dopiero potem dostaniesz dodatek za nadgodziny.  

Przy ustalaniu potencjalnej pensji w grę wchodzi wiele składników, a jednym z istotniejszych jest to czy pracuje się w sektorze państwowym, czyli np. komunalnym czy prywatnym. Fakt czy organizacja jest związana zbiorową umową centralną też ma duże znaczenie, bo to narzuca pewne ramy działania. A najważniejszą ramą jest coroczna obowiązkowa rewizja pensji, czyli lönerevision i to o tym opowiem Ci za tydzień! 

Po więcej informacji zapraszam Cię na stronę www.kierunekszwecja.com. Tam też znajdziesz notatki do każdego odcinka. Vi ses i Sverige! 

Po więcej informacji zapraszam Cię na stronę www.kierunekszwecja.com. Tam też znajdziesz notatki do każdego odcinka.

Vi ses i Sverige! 

2 komentarze

  • Marek

    Pracowałem na kontakcie bezterminowo ale z powodu braku pracy zostałem zwolniony, miałem stałą pensję miesięczną czy pracodawca powinien wypłacać mi co miesiąc dodatek urlopowy jeżeli tak to w jakiej kwocie dziękuję za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *