OFERTA DLA FIRM BIZNES W SZWECJI AGATA CEGLECKA

Cześć!

Jesteś przedsiębiorcą i myślisz o rozwoju biznesu w Szwecji?

Trafiłeś/aś w dobre miejsce. Mam na imię Agata Ceglecka i od 2007 r. mieszkam w Szwecji.
Poznaj bliżej moje doświadczenie i moją ofertę dedykowaną dla firm, takich jak Twoja!

W tym odcinku podkastu Kierunek Szwecja opowiadam o prawie wszystkich obszarach potencjalnej współpracy ze mną. O prawie wszystkich, bo może się zdarzyć, że Twoja organizacja potrzebuje rozwiązania w niekonwencjonalnej sprawie i ja Ci chętnie w tym pomogę.

Posłuchaj i odezwij się, porozmawiamy:
agata1ceglecka@outlook.com
+46 73 568 13 83
LinkiedIN (www.linkedin.com/in/agata-ceglecka/).

TRANSKRYPCJA

Czym zajmuje się specjalistka HR i szwedzkiego prawa pracy?

W dzisiejszym odcinku odpowiem na to pytanie. Opowiem, w jakich dziedzinach Twoja firma może oczekiwać ode mnie pomocy oraz w jakich merytorycznych kręgach się poruszam, czyli w jakich obszarach możesz spodziewać się ode mnie wsparcia.

Tytułem szybkiego wstępu: mieszkam w Szwecji od 2007 roku i kiedy tu przyjechałam, miałam za sobą kilka lat pracy jako bibliotekarka na szczecińskim uniwersytecie. Stosunkowo szybko nauczyłam się języka i zaczęłam mozolną drogę do wymarzonego zawodu.

Pracowałam jako piekarka ekologicznego chleba, tłumaczka i strażniczka więzienna, aż w końcu postanowiłam, że zawodowo zajmę się tym, co lubię najbardziej, czyli pracą z ludźmi. A żeby robić to serio i fachowo skończyłam dzienne studia z zarządzania zasobami ludzkimi czyli organisations- och personalutvecklare i samhället. Od ponad siedmiu lat pomagam ludziom w ich codziennej pracy.

 

Agata Ceglecka Kierunek Szwecja współpraca

Funkcja HR ma Szwecji kapitalne znaczenie, i szefowa czy szef HR jest częścią grupy zarządzającej. Bo przecież żadne działanie w firmie nie może odbyć się bez personelu, a HR strategicznie tym personelem zarządza.

Mam doświadczenie w szkoleniach dla firm, od kursów związanych z bezpieczeństwem w miejscu pracy dla pracowników, po szwedzku BAM, to skrót od „bättre arbetsmiljö” czyli „lepsze środowisko pracy”; poprzez szkolenia grup zarządzających w zakresie obowiązujących w kodeksie pracy praw pracowników (bo musisz mieć świadomość, że to na pracodawcy, co w praktyce oznacza na szefowej czy szefie, spoczywa bezwzględny ciężar zapewnienia personelowi bezpieczeństwa oraz komfortu w miejscu pracy. I są to wymagania dotyczące fizycznego, ale też psychosocjalnego dobrostanu).

Pomagam w rekrutowaniu personelu, mam doświadczenie w tej materii od pracowników fabrycznych poprzez managerów średniego stopnia do szefowych na poziomie międzynarodowego koncernu.

Szkolę też z obowiązkowych zakresów współpracy ze związkami zawodowymi. To znaczy, obowiązkowa współpraca obowiązuje, jeśli organizacja działająca w Szwecji ma podpisaną kolektywną umowę ze związkami zawodowymi. 

Jeśli współpracujesz ze Szwecją, to wiesz, że obowiązuje tu szwedzki model pracy, który powstał w wyniku umowy podpisanej ponad osiemdziesiąt lat temu. Ta umowa dała podwaliny dla niezwykłej na skalę światową mocy wpływów pracownika oraz reprezentujących go związków zawodowych na decyzje pracodawców oraz obowiązującego do dziś prawodawstwa regulującego zasady zatrudnienia, ochrony miejsca pracy, czasu pracy, urlopu. Nie uregulowano prawa o pensjach, poza minimalnymi obowiązującymi stawkami, jednak zrobiono to po to, żeby pracownik (za pomocą związków zawodowych) miał możliwość wynegocjowania lepszej niż obowiązująca, pensji.

Prawdą jest, że związki zawodowe mają w szwedzkich firmach sporo do powiedzenia, ale pamiętaj! To pracodawca zawsze ma ostatnie i decydujące słowo.

Prowadzę workshopy na temat różnic kulturowych w biznesie, bo mimo że Polska i Szwecja to geograficznie bliskie sobie kraje, to jednak kultura pracy i robienia biznesu różnią się od siebie.

Zajmuję się też indywidualnymi konsultacjami, kiedy istnieje potrzeba rozwiązania konkretnych przypadków niejasności czy konfliktów, albo przeciwnie, kiedy chcesz awansować osobę z personelu, i chcesz to zrobić zgodnie z obowiązującymi w Szwecji zasadami. Uczestniczę w lokalnych i centralnych negocjacjach ze związkami zawodowymi (między reprezentantami związków zawodowych, pracownika i pracodawcy) w przypadku sporów jako reprezentantka pracodawcy. Prowadzę również konsultacje indywidualne na dowolny temat z zakresu szwedzkiego prawa pracy oraz HR. 

Zajmuję się też lönekartläggning, czyli mapowaniem pensji. Polega to na corocznym zestawieniu pensji kobiet i mężczyzn na równoważnych stanowiskach i w zależności od wyniku robi się plan naprawczy w celu wyrównania pensji kobiet do poziomu jaki mają mężczyźni. Dokumentowanie corocznej analizy obowiązuje firmy zatrudniające 10 lub więcej osób, a punktem wyjścia do tego działania, jest Dyskrimineringslagen, czyli prawo o zapobieganiu dyskryminacji.

Najnowsza usługa w mojej ofercie to raportowanie zrównoważonego rozwoju wg CSRD i ESRS. Jest to związane z wprowadzeniem dyrektywy unijnej dotyczącej raportowania zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw, ponieważ firmy staną przed znaczącą zmianą w sposobie raportowania swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. CSRD oznacza znaczne wzmocnienie wymagań dotyczących raportowania zrównoważonego rozwoju, a dyrektywa UE określa, jakiego rodzaju informacje dotyczące zrównoważonego
rozwoju muszą zostać przedstawione przez dotknięte spółki, oraz w jaki sposób te informacje powinny być przedstawione, zgodnie z jednolitymi standardami ESRS (European Sustainability Reporting Standards).

Szwecja to kraj, który stawia pracodawcom bardzo wysokie formalne wymagania, i nie są to tylko martwe przepisy, tylko systematyczna praca na rzecz bezpiecznego środowiska pracy, zarówno fizycznego jak i psychosocjalnego. Jest mnóstwo obszarów, w których pracodawca jest zobowiązany wypełniać swoje obowiązki i ja chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania i pomogę Ci zrozumieć zawiłości szwedzkiego kodeksu pracy.

Napisz do mnie albo zadzwoń i opowiedz, czego potrzebujesz, a ja odpowiem, jak mogę Ci pomóc.


Tematy poruszone w podkaście: biznes w Szwecji, współpraca biznesowa z Kierunek Szwecja, obowiązki pracodawców w Szwecji, raportowanie, HR, współpraca z firmami

Vi ses i Sverige! 

CO MÓWIĄ O MNIE INNI

o Agacie Cegleckiej z Kierunek Szwecja praca w Szwecji opinia o konsultacjach

Małgorzata, grudzień 2023

Piotr, grudzień 2023

opinia przyjęcie do pracy w Szwecji Anna

Anna, październik 2023

opinia o konsultacjach Kierunek Szwecja

Patrycja, marzec 2024

opinia Anny G 2024 kierunek szwecja

Anna G, czerwiec 2024

opinia Liliana K Agata Ceglecka

Lilianna K, czerwiec 202

Maciej, grudzień 2023

Artur, lipiec 2023

opinia Alicji o konsultacjach u Agaty Cegleckiej

Alicja, kwiecień 2024

opinia Sandry maj 2024

Sandra, maj 2024

opinia Agnieszka W

Agnieszka W., czerwiec 2024