Podcast #12 Ogólnie o szwedzkim handlu, elektronicznym podpisie i płatnościach telefonem.

W porównaniu z polskimi przepisami szwedzkie są bardziej przyjazne człowiekowi, a zaufanie sprzedawcy do klienta jest niemal bezgraniczne. W sytuacjach reklamacji towaru zasada domniemanej niewinności klienta może na początku być dla Ciebie zdumiewająca. Ba, może nawet naiwna. Jednak z czasem przekonasz się, że to zaufanie działa w obie strony, bo Szwedzi są z gruntu uczciwi jako nacja. Dobrym tego przykładem są zakupy z prawem do zwrotu towaru, czyli öppet köp. To znaczy, że kupujący może oddać z powrotem do sklepu zakupioną rzecz w określonym czasie z gwarancją zwrotu pieniędzy.

Nie ma ustawy w prawie handlowym, która jasno regulowałaby czy nakazywała określenie prawa konsumenta do zwrotu zakupionego towaru, jednakże w Szwecji zasada öppet köp jest ogólnie przyjęta i szeroko stosowana. Wiele domów towarowych, sieci handlowych, pojedynczych butików, jak również handel w sieci daje swoim klientom taką możliwość. 

Informacja o czasie, jaki masz na zwrot znajduje się na paragonie. I wiadomo, zwracany przedmiot musi być nienaruszony, ze wciąż obecną metką oraz ważnym paragonem, jako dowodem zakupu.  

Szwedzi są wyjątkowi również pod względem nieużywania gotówki. Przez ostatnie dziesięć lat, liczba osób płacących gotówką za produkty czy usługi spadła z czterdziestu do mniej niż dziesięć procent! Gotówki używa się przeważnie do małych płatności, i przede wszystkim przez starsze osoby. Na przykład w sieci kin (Svenska bio) nie zapłacisz gotówką ani za bilet, ani za popcorn, podobnie w coraz większej ilości sklepów przemysłowych czy odzieżowych. Można się zżymać, no bo jak to tak: bez pieniędzy?! Ale tendencje bezgotówkowe w Szwecji są wyraźne i wzrostowe. Riksbanken, czyli Bank Narodowy podaje przybliżony termin totalnie bezgotówkowego społeczeństwa na 2030 rok,  zastrzegając jednak, że to tylko prognozy.  

Kiedy już będziesz mieć konto bankowe, to koniecznie zadbaj o dwie usługi: obie w Twoim banku. BankID czyli elektroniczny podpis  to największy w kraju system elektronicznego podpisu, ma ponad osiem milionów dwieście tysięcy aktywnych użytkowników, ale uwaga! Tylko osoby ze szwedzkim numerem personalnym mogą się legitymować za pomocą BankID. Tym Szwedzi podpisują umowy, pożyczki bankowe i deklaracje podatkowe. Identyfikują się, żeby bezpiecznie kupować w sieci, zalogować się w ubezpieczalni (försäkringskassan) czy odebrać paczkę. Ideą BankID jest szybka i pewna identyfikacja obywateli bez niepotrzebnego ryzyka dla firm oraz nienaruszenia integralności osób prywatnych.  

Druga usługa to Swish czyli aplikacja do natychmiastowego przesyłania pieniędzy miedzy kontami bankowymi poprzez podłączone do kont numery telefonów. Szwedzi używają Swish kiedy dzielą się rachunkiem za obiad, przesyłają pieniądze przyjacielowi czy dziecku, czy też kiedy chcą za coś zapłacić: w sklepie, albo w sieci. Powstał nawet czasownik: att swisha znaczy „swisznąć” czyli wysłać komuś pieniądze z efektem natychmiastowym. Firmy maja nieco inny Swish, niepodłączony do numeru telefonu (jak w przypadku osób prywatnych), tylko do numeru firmowego (można również używać kodu QR), ale zasada działania jest ta sama.  

Wydawać pieniądze to jedno, a zarabiać to drugie. Dlatego w następnym odcinku opowiem Ci o tym, jakie są średnie zarobki w różnych zawodach w Szwecji.  

Po więcej informacji zapraszam Cię na stronę www.kierunekszwecja.com. Tam też znajdziesz notatki do każdego odcinka.

Vi ses i Sverige! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *