Podcast #11 Po medycynie do Szwecji
Lekarki i lekarze to grupa zawodowa, której wykształcenie i umiejętności wykraczają poza oczekiwania i struktury społeczno-ekonomiczne. Dzięki temu mają możliwość pracy w dowolnym miejscu na świecie. Więc jeśli czujesz, że nie spełniasz się zawodowo — mimo długich i trudnych studiów, jeśli ciśniesz etat i dodatkowo kilkanaście dyżurów w miesiącu a bank właśnie odmówił Ci kredytu hipotecznego, bo masz zbyt niską stawkę miesięczną, to proponuję Ci, żebyś słuchała/słuchał dalej.
Praca w Szwecji to szacunek dla pracownika i jego pracy. Szwedzi wiedzą, że efektywność lekarki/lekarza wynika z jej/jego zaangażowania i możliwości podejmowania kolejnych wyzwań zawodowych. Tu człowiek w pracy ma być zadowolony i powinien mieć okazję do tego, by się rozwijać oraz móc harmonijnie godzić życie zawodowe z życiem prywatnym. Bo wypoczęta/-a lekarka/lekarz, to zadowolony pacjent, a to właśnie zadowolony pacjent jest celem samym w sobie. Holistyczne spojrzenie na człowieka (zarówno na opiekodawcę, jak i opiekobiorcę) cechuje szwedzką opiekę zdrowia i właśnie dlatego praca tutaj oznacza dobre zarobki i szeroki wachlarz socjalny. Założenie systemowe jest takie, że jeden człowiek to jeden etat, czyli zapomnij o gonieniu ze szpitala do gabinetu a stamtąd jeszcze na ekstra dyżur. Tu pracujesz w bardzo godnych warunkach osiem godzin dziennie i zarabiasz tyle, że starcza Ci na wszystko, a nawet jeszcze więcej.
Weźmy za przykład POZ: to wykwalifikowana pielęgniarka decyduje w trakcie rozmowy z pacjentem (dzwoniącym w celu zabukowania wizyty u Ciebie) jak dużo czasu potencjalnie zajmie wizyta. 15, 30 czy więcej minut? Ten model jest cały czas obserwowany i modyfikowany, głównie w celu optymalizacji Twojej pracy, ale również dla dania przestrzeni opinii pacjenta co do wyrażonego przez niego życzenia odnośnie do długości wizyty. I teraz: czas przeznaczony przez pielęgniarkę porównuje się z życzeniem pacjenta oraz z faktyczną długością wizyty. Nieźle, prawda? A mówimy o podstawowej opiece zdrowotnej! Warto wiedzieć, że u specjalistek i specjalistów czas dla poszczególnego pacjenta jest dłuższy, a np. pediatria jest pod tym względem wyjątkowa.
Ciebie, lekarkę/lekarza z ukończonymi studiami medycznymi w Polsce, czyli kraju członkowskim Unii Europejskiej, który chce przyjechać do Szwecji, żeby tu pracować, obowiązuje dyrektywa UE dotycząca uznawalności kwalifikacji zawodowych. Ta dyrektywa oznacza, że jeśli masz ważną legitymację lekarską, masz prawo wykonywania zawodu lekarki/lekarza w Szwecji. Aby być objętym dyrektywą, musisz mieć dyplom potwierdzający ukończone studia medyczne (pozytywny wynik Lekarskiego Egzaminu Końcowego) i staż (odpowiadający szwedzkiemu AT allmäntjänstgöring) z kraju Unii Europejskiej. Jak słyszysz, to tak naprawdę od możliwości pracy w Szwecji i korzystania ze wszystkich przywilejów, jakie daje ten kraj, dzieli Cię tylko znajomość języka. Musisz nauczyć się mówić po szwedzku.
Przygotowałam dla Ciebie praktyczne kompendium na temat warunków pracy w Szwecji za wskazówkami o tym, jak i gdzie złożyć wniosek o szwedzką legitymację lekarską, na jakie przywileje zawodowe możesz liczyć i jak zorganizować życie po przeprowadzce.
Na życie składa się też robienie zakupów. Dlatego za tydzień opowiem Ci o szwedzkim handlu, elektronicznym podpisie i płatnościach telefonem.
Po codzienną dawkę „szwedzkiej” wiedzy obserwuj mój profil na Instagramie i LinkedIn. Na kierunekszwecja.com znajdziesz notatki do tego odcinka oraz dużo innych praktycznych informacji, jak i możliwość nabycia e-booka „Po medycynie do Szwecji”.
Vi ses i Sverige!
Dla kogo jest ten e-book?
Lekarko, lekarzu, ten e-book jest dla Ciebie, jeśli:
- Czujesz, że nie spełniasz się zawodowo — mimo długich i trudnych studiów.
- Ciśniesz etat i dodatkowo 16 dyżurów w miesiącu.
- Bank właśnie odmówił Ci kredytu hipotecznego, bo masz zbyt niską stawkę miesięczną.
Co dzięki niemu zyskasz?
- Pracę w dobrych warunkach w liniowo zarządzanej placówce medycznej.
- Godne wynagrodzenie — w tym wielokrotność polskiej stawki za dyżur.
- Równowagę między pracą a czasem wolnym.
Co zawiera e-book?
„Po medycynie do Szwecji” to praktyczne kompendium napakowane rzetelną wiedzą o tym, jak się lekarkom i lekarzom pracuje i żyje w Szwecji. W sześciu blokach tematycznych pokieruję Cię m.in. jak i gdzie złożyć wniosek o szwedzką legitymację lekarską, opowiem o przywilejach zawodowych i podzielę się doświadczeniem i wiedzą na temat szwedzkiej kultury. Gwarantuję, że jeśli wahasz się, czy Szwecja jest dla Ciebie, to po przeczytaniu mojego e-booka znikną wszelkie wątpliwości. I będzie to decyzja na tak!
Kliknij na miniaturki Spisu treści, żeby zobaczyć go w większym rozmiarze.