
Podcast #42 Ciąg dalszy o minusach pracy i życia w Szwecji
W tym odcinku posłuchasz o nieco kontrowersyjnych opiniach na temat negatywnych aspektów życia i pracy w SE. Bo tak, są ludzie, którzy uważają nieprzepuszczanie kobiet w drzwiach za brak szarmanckości. A Ty, co wolisz? Równe płace w pracy, równy podział obowiązków w domu i przytrzymać sobie drzwi sama czy szarmanckość? Mówię też o poziomie nauki muzyki, małym wyborze produktów w sklepach i kilku innych – subiektywnych i nie zawsze moich – minusach.
Ponieważ odcinek o minusach pracy i życia w Szwecji cieszył się dużą popularnością, postanowiłam nagrać kontynuację tego tematu, również na podstawie rozmów z ludźmi, tym razem jednak będą to bardziej subiektywne i czasem zaskakujące spostrzeżenia. Chcę też zaznaczyć, że nie są to moje opinie i nie identyfikuję się ze wszystkimi Zrobiło się niepokojąco interesująco…? No to zaczynamy!
Równouprawnienie w Szwecji
Zacznijmy od minusa związanego z konsekwencjami równouprawnienia. Jeśli jesteś kobietą, nie oczekuj specjalnego traktowania z powodu płci w stylu przepuszczania cię przodem w drzwiach oraz komplementów z powodu twojego wyglądu. Ktoś powie minus, ktoś inny, no i świetnie, nareszcie święty spokój! Jest to spostrzeżenie kobiety w średnim wieku, młodsze pokolenie w ogóle tego nie dostrzega, według mnie są po prostu wychowani w duchu równości płci i nie ma to nic wspólnego z hasłem kobiety na traktory.
Kobiety w ciąży nie są traktowane wyjątkowo, tzn. nie są np. wpuszczane poza kolejką. Nie do pomyślenia jest zwolnienie z powodu ciąży. Jest to stan fizjologiczny i kobiety pracują często do końca ciąży. Możliwe jest wzięcie wolnego jeśli ma się pracę wymagającą wysiłku fizycznego i jest to na 60 dni przed terminem planowanego porodu. Mówię oczywiście o zdrowych ciążach. I znowu, jest to coś, co obrusza kobiety, które doświadczyły polskiego prowadzenia ciąży ze zwolnieniem na życzenie i USG co miesiąc. Tu, w fizjologicznej ciąży nie spotkasz lekarza, tylko położną, która również zrobi ci jedno USG między 18 a 20 tygodniem ciąży.
Mniejszy wybór towarów w szwedzkich sklepach
Kolejny subiektywny minus to mniejszy wybór towarów, zarówno spożywczych jak i kosmetycznych. Rzeczywiście, nie jest tak, że na półce z choćby dezodorantami czy jogurtami jest kilka rodzajów danego produktu od kilku producentów.
Dentysta w Szwecji to droga przyjemność. Sam przegląd słono kosztuje. Dla oddania sprawiedliwości, na usługi są ustalone stałe stawki, więc nie trzeba szukać tańszego specjalisty, bo taki nie istnieje. Ceny za dentystę są jednakowe w przychodni oraz w prywatnym gabinecie. Druga strona medalu jest taka, że większość ludzi tutaj ma piękne zdrowe uśmiechy a próchnica wśród dzieci niemal nie istnieje, dzięki zaawansowanej profilaktyce oraz systematycznemu i szerokiemu uświadamianiu rodziców i maluchów od początku: między posiłkami pijemy tylko wodę a słodycze jemy raz w tygodniu, w sobotę.
Dentysta tylko dla bogatych?
Dentysta w Szwecji to droga przyjemność. Sam przegląd słono kosztuje. Dla oddania sprawiedliwości, na usługi są ustalone stałe stawki, więc nie trzeba szukać tańszego specjalisty, bo taki nie istnieje. Ceny za dentystę są jednakowe w przychodni oraz w prywatnym gabinecie. Druga strona medalu jest taka, że większość ludzi tutaj ma piękne zdrowe uśmiechy, a próchnica wśród dzieci niemal nie istnieje, dzięki zaawansowanej profilaktyce oraz systematycznemu i szerokiemu uświadamianiu rodziców i maluchów od początku: między posiłkami pijemy tylko wodę, a słodycze jemy raz w tygodniu, w sobotę.
Tolarancja? Nie do końca.
Wspomnienie minusa dotyczącego tego, że w Szwecji jest duża tolerancja na wszelkie odmienności za to niechęć do tradycyjnych poglądów to stąpanie po cienkim lodzie, mam tego świadomość. Jednak obiektywizm zmusza mnie do nazwania go, choćby dlatego, że są aktywne zawodowo Polki które tak uważają. Ale jeśli jesteś gospodynią domową i prowadzisz dom nie pracując zawodowo to licz się z podniesionymi ze zdziwienia brwiami Szwedów. Dlaczego? Sądzę, że to kojarzy im się z zacofaniem i przywiązaniem do wartości które mają swoje źródło w religijnych ustaleniach. A jak już zapewne wiesz, Szwecja jest krajem świeckim.
W Szwecji prawie nigdzie nie zapłacisz gotówką
Kolejny subiektywny minus to wycofywanie się z gotówki. Pamiętasz może, wspominałam o tym we wcześniejszym odcinku podcastu, że przez ostatnie dziesięć lat, liczba osób płacących gotówką za produkty czy usługi spadła z czterdziestu do mniej niż dziesięć procent! Gotówki używa się przeważnie do małych płatności, i przede wszystkim przez starsze osoby. Na przykład w sieci kin (Svenska bio) nie zapłacisz gotówką ani za bilet, ani za popcorn, podobnie w coraz większej ilości sklepów przemysłowych czy odzieżowych. Można się zżymać, no bo jak to tak: bez pieniędzy?! Ale tendencje bezgotówkowe w Szwecji są wyraźne i wzrostowe. Riksbanken, czyli Bank Narodowy podaje przybliżony termin totalnie bezgotówkowego społeczeństwa na 2030 rok, zastrzegając jednak, że to tylko prognozy.
Chcesz zostać artystą? Nie licz na szwedzką edukację
Niski poziom nauki gry na instrumentach a o nauce teorii muzyki nie wspominając oraz słaby poziom zajęć artystycznych to kolejny subiektywny minus. Panuje tu przekonanie ”låt barnen vara barn” czyli pozwólmy dzieciom być dziećmi. Nie mogę jednak nie odeprzeć tego zarzutu, że kiedy delikwent dorasta do odpowiedniego wieku i wciąż ma ochotę, zacięcie i talent to zaprzęga się go do ostrej roboty. Bo skąd w przeciwnym wypadku byliby świetni szwedzcy sportowcy, autorzy tekstów piosenek i muzycy?
Pogoda
Ostatni subiektywny minus, którego nie będę kwestionować to pogoda. Moje ulubione powiedzenie, że tutaj deszcz pada w poprzek nie jest ani trochę przesadzone. Do tego bardzo wieje i rzadko świeci słońce. Ale wiesz co o tym mówią Szwedzi? ”Nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania”.
Tematy poruszone w odcinku podkastu:
Biznes w Szwecji. Wsparcie dla firm. Praca w Szwecji. Polska Agencja Inwestycji Handlu.
Photo by Wonderlane on Unsplash
Vi ses i Sverige!


Zobacz również

Podcast #26 – Wykorzystanie LinkedIn i ChatGPT w poszukiwaniu pracy w Szwecji. Rozmowa z Angeliką Chimkowską
07/13/2023
Podcast #40 Spółdzielcze czy własne? Jak mieszkać w Szwecji?
10/25/2023