
Podcast #15 Jak to jest być przedsiębiorcą w Szwecji?
Największą różnicą w posiadaniu własnej firmy między Polską a Szwecją jest to, że w odróżnieniu od Polski, w Szwecji nie płaci się stałej, miesięcznej opłaty czy składki w rodzaju ZUS. To co się płaci, to podatek od zysku.
Listen to “#015 Jak to jest być przedsiębiorczynią/ przedsiębiorcą w Szwecji?” on Spreaker.
Wiem, jak to jest być upieprzonym po uszy w niewygodnym układzie zawodowym. Ja zdecydowałam się na przerwanie tej sytuacji i od kilku miesięcy jestem egen företagare czyli pracuję na własny rachunek. Mam więcej czasu na rozwój projektu Kierunek Szwecja i w końcu mogę pokazać Polkom i Polakom, jakie korzyści niesie za sobą praca w Szwecji. Finanse, środowisko pracy i korzyści niematerialne — to trzy główne aspekty, które zapewniają Szwecji wysokie miejsce w rankingu najlepszych miejsc do życia na świecie, a ja jako wykształcona w Szwecji specjalistka HR i prawa pracy chcę o tym mówić. Potrzebna była odwaga i chęć zmiany swojej sytuacji życiowej — jako trzydziestokilkuletnia matka dwóch córek w obcym kraju, poszłam na studia dzienne: zarządzanie zasobami ludzkimi. I tak oto jestem, bo po kilku latach w szwedzkiej korporacji, pracując w zawodzie i nieustannie się szkoląc, dojrzałam do momentu, gdzie potrzeba wolności jest większa niż stabilność zatrudnienia. Teraz na życie zarabiam, pracując jako specjalistka i doradczyni w zakresie szeroko pojętego HR: robię analizy ryzyka w miejscach pracy, kształcę szefów w zakresie reguł zatrudnienia, doradzam w sytuacjach konfliktowych między pracodawcą a pracownikiem i wiele innych.
Największą różnicą w posiadaniu własnej firmy między Polską a Szwecją jest to, że w odróżnieniu od Polski, w Szwecji nie płaci się stałej, miesięcznej opłaty czy składki w rodzaju ZUS. To, co się płaci, to podatek od zysku. Jeśli chodzi Ci po głowie założenie firmy w Szwecji, to warto wiedzieć, że na stronie verksamt.se są zebrane wszystkie najważniejsze informacje, a samo założenie firmy to stosunkowo prosta procedura i odbywa się online. Rejestrujesz firmę, składasz wniosek o tzw. F skatt, czyli o formę podatkową dla firmy. F skatt z definicji znaczy, że to Ty odpowiadasz za zapłacenie podatku od wynagrodzenia pobranego za wykonane przez Ciebie usługi do Skatteverket, czyli urzędu skarbowego. Musisz też zarejestrować się jako płatnik moms, czyli odpowiednik polskiego vat-u. Niezłym pomysłem jest zasięgnięcie porady księgowego albo księgowej już na tym etapie, bo kilka decyzji musisz podjąć już w momencie rejestracji firmy. Chodzi o to kiedy złożysz pierwszą deklarację podatkową i czy moms będziesz odprowadzać miesięcznie, kwartalnie czy rocznie. Nazwa firmy nie jest kluczowa w tym momencie, możesz tę informację uzupełnić potem.
Jakie są zalety bycia przedsiębiorczynią czy przedsiębiorcą?
Pracujesz z tym, co Cię pasjonuje, co lubisz i co sprawia Ci przyjemność. Masz wolność decydowania o swoim czasie i miejscu pracy i jesteś swoją własną szefową czy swoim własnym szefem. Jeśli dobrze rozegrasz tę grę i trafisz w potrzeby klientów, to zyskasz stabilność finansową, a przecież odpowiedniej grubości portfel jest jednym z naszych celów, prawda? Kontrola nad codziennością w pracy, tempem wykonania zadania i tak jak w moim przypadku, możliwością pracy zdalnej z dokumentacją zebraną podczas podróży służbowych to też ogromna korzyść. A doświadczenie, które zdobywasz jako przedsiębiorczyni czy przedsiębiorca jest bezcenne. To ból uczenia się na własnych błędach, ale też radość niepowtarzania ich i wyciągania wniosków, który sprawia, że stajesz się naprawdę świetna, świetny w tym co robisz. Zajęcie w firmie znasz od podszewki a wszystko to razem wzięte pokazuje światu i Twoim klientom, że masz wewnętrzną moc o sile co najmniej 300 koni mechanicznych.
Ale wiadomo że medal ma dwie strony i brak balansu między pracą a czasem wolnym może być dotkliwy, szczególnie na początku własnej drogi zawodowej na etapie budowania sieci klientów i zleceń.
W Szwecji istnieją organizacje oferujące doradztwo dla osób prowadzących własny biznes, niektóre z nich oferują też preferencyjne pożyczki dla początkujących firm. Ich usługi są darmowe, co nie znaczy, że marne, wręcz przeciwnie. Przykładem takiej pomocowej firmy jest Almi. Z nimi porozmawiasz, jaki jest cel Twojej firmy, czy potencjalny rynek odbiorców jest lokalny czy globalny, a może chcesz kupić już istniejące przedsiębiorstwo? Doświadczeni doradcy mają za zadanie odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania a jeśli nie znają odpowiedzi, to pokierują Cię do właściwej organizacji.
Często w sytuacjach biznesowych kolacji na stół wjeżdża alkohol. A co jeśli uczestniczka czy uczestnik ma problem z alkoholem? Jak daleko rozciąga się odpowiedzialność pracodawcy w sytuacji kiedy pracownik nie ma zdrowych nawyków związanych z alkoholem? To właśnie o tym opowiem Ci za tydzień!
Po więcej informacji zapraszam Cię na stronę www.kierunekszwecja.com. Tam też znajdziesz notatki do każdego odcinka.
Vi ses i Sverige!

