Czego się spodziewać podczas rozmowy o pracę w Szwecji, czyli jakiej metodyki używają rekruterzy?
Rodzaje interview czy metody przeprowadzania wywiadu z kandydatem w Szwecji, podobnie jak w Polsce są zależne od efektu, jaki rekruter chce uzyskać. Czyli matryca, według jakiej pyta jest skonstruowana tak, żeby rekruter mógł wyłuskać, jak najwięcej istotnych dla niego informacji.
Kompetensbaserad intervju
Zacznę od przybliżenia Ci kompetensbaserad intervju, czyli interview bazującego na kompetencjach. Psycholog Albert Ellis, pomysłodawca kognitywnej terapii behawioralnej powiedział: „Najlepszym sposobem przewidzenia zachowań w przyszłości jest analiza zachowań z przeszłości.”
I na tym to polega. Poprzez opowiedzenie rekruterowi o Twoich wcześniejszych doświadczeniach i o tym, jak reagowałaś/-łeś w różnych sytuacjach dasz potencjalnemu pracodawcy większe zrozumienie tego, kim jesteś, jakie masz umiejętności i jakie są Twoje ambicje oraz zainteresowanie nową rolą, o którą aplikujesz.
Podczas kompetensbaserad intervju każdy aplikant odpowiada na te same pytania. W ten sposób jest to fair play, parametry wyjściowe rekrutera są identyczne dla każdego. A jeśli nie do końca spełniasz wszystkie wymogi z anonsu, to masz tu świetna możliwość, żeby to zaprezentować w korzystny dla Ciebie sposób, jako rodzaj rozwiązania „zamiast”: „Nie, nie mam doświadczenia w rysunku technicznym pompy pneumatycznej EW458, ale na studiach byłam członkinią grupy badawczej prototypu pompy GZ712”. Rozumiesz mój point, prawda?
Ta technika rozmowy o pracę zmniejsza też ryzyko, że rekruter wyciągnie zbyt pochopne wnioski nt. czy pasujesz na to stanowisko, zanim dostanie pełny obraz Ciebie jako fachowca.
Jakich pytań możesz się spodziewać podczas interview bazującego na kompetencjach?
Zaczynających się od: ”Opowiedz o sytuacji kiedy…”, ”Daj przykład zdarzenia w którym…”. Celem jest zrozumienie przez rekrutera sytuacji dlaczego działałaś/-łeś tak a nie inaczej i jaki był tego rezultat. Ważne, żeby przykłady były maksymalnie konkretne, unikaj odpowiedzi w stylu „robię to każdego dnia”. Tu parę przykładów pytań i odpowiedzi z kompetensbaserade intervju:
Pyt: Opowiedz o sytuacji, kiedy niosłaś/-łeś dużo większą niż zwykle odpowiedzialność.
Odp: Możesz powiedzieć o własnej, indywidualnej odpowiedzialności, ale też we współpracy z innymi, np. projekt ze studiów czy kooperacja z poprzedniego miejsca pracy.
Pyt: Opowiedz o zadaniu, gdzie trzeba było wybrać między różnymi rozwiązaniami.
Odp: Tu możesz opowiedzieć o Twojej argumentacji a rzecz tych różnych rozwiązań, potem, dlaczego padło na to konkretne rozwiązanie i nie zapomnij opowiedzieć, jaki był tego rezultat. Możesz też opowiedzieć, jak patrzysz na to zdarzenie z dzisiejszej perspektywy, czego się nauczyłaś/-łeś i czy dzisiaj postąpiłabyś/-łbyś inaczej.
Pyt: Opowiedz o sytuacji, kiedy coś, za co byłaś/-łeś odpowiedzialny, nie powiodło się.
Odp: Przytocz zdarzenie i okoliczności. Pamiętaj, że ewentualny błąd nie musi być dramatycznym wydarzeniem. Zasadnicza tu jest nauczka czy korzyść jaką wyniosłaś/-łeś i czy to wpłynęło na Ciebie jako na osobę.
I pamiętaj, wszystko to jest w kontekście zawodowym!
Jakie z Twoich zdolności są analizowane podczas interview bazującego na kompetencjach?
– cechy osobiste, np. dojrzałość czy wytrwałość
– cechy międzyludzkie, np. umiejętność współpracy czy nawiązywania relacji z innymi
– cechy zadaniowe, np. uporządkowanie czy elastyczność
– cechy organizacyjne, np. podejmowanie inicjatywy czy strategiczne myślenie.
Jasne też jest, że rekruter nie wałkuje wszystkich tu nazwanych obszarów, tylko koncentruje się na tych istotnych dla danej pozycji. Pamiętaj: jeśli wiesz, że jesteś odpowiednią/-nim kandydatką/-tem to masz wszystko co potrzebne, żeby zaimponować w trakcie interview. Istotne jest tylko to, jak te cechy wydobyć na wierzch, więc przeczytaj te 6 wskazówek zanim staniesz przed rekruterem.
Przygotuj się do rozmowy - 6 wskazówek
– nie spiesz się z odpowiedzią. Rekruter poczeka, to jego praca.
– podawaj konkretne przykłady i nie zapominaj, że mogą one być również ze szkoły, studiów i życia prywatnego, nie tylko z pracy.
– przykłady nie muszą być wielkiej skali: ważniejsza jest spójność logiczna wydarzeń.
– poczytaj o potencjalnym pracodawcy. Wiedza o nim plus Twoje doświadczenia pomogą Ci podać odpowiednie przykłady pasujące właśnie do tej roli.
– nie obawiaj się opowiadania o sytuacjach w których nie wszystko poszło zgodnie z planem. Najważniejsza jest lekcja jaką Ty wyniosłaś/-łeś.
– szczerość jest najlepszą strategią podczas rozmowy o pracę.