Kulturowe kompetencje, co to jest?

Na początku listopada dostałam wiadomość mailową z zapytaniem, czy mogę się podjąć przygotowania prezentacji na temat kultury biznesowej w Polsce w kontekście różnic między Polską a Szwecją.
Jasne, z radością! Okazało się, że to ogromny amerykański koncern, który już od kilku lat ma swoją filię w Polsce, a konkretnie w Krakowie, i obecnie przygotowuje się do przejęcia dużej fabryki w Skåne.

I tu zaczęła się wielka przygoda, bo być współuczestniczką i współtwórczynią całodziennego workshopu o koordynacji kultur różnych krajów to marzenie każdej specjalistki od HR!

Wyobraź sobie: jesteś świetna/-y w tym, co robisz w domu, w swoim kraju. I spróbuj teraz od razu, z marszu stać się mistrzem sukcesu za granicą.

Wiesz, jak pracować, zarządzać, komunikować na własnych śmieciach. Ale jak być skutecznym w innym kraju, w innej kulturze?

Przecież to co sprawiło, że odniosłaś/-łeś sukces w swoim kraju może wykoleić Cię za granicą. Cała sztuka polega na tym, żeby zbudować most nad luką kulturową, czyli zgrabniej brzmiącym po angielsku the culture gap. I jak to zrobić?

Przygotowałam prezentację, w której wyłuskałam najważniejsze cechy Polaków, takie, o których zwykło się mówić “narodowe” i które w zależności od tego, w jakim świetle się je przedstawia, mogą być albo powodem do dumy, albo przeciwnie. Pokazuję Ci tę prezentację, bo to dobry materiał, który stał się punktem wyjścia do długiej dyskusji z dwudziestoma osobami z grupy zarządzającej szwedzkiej – już niebawem — filii amerykańskiego koncernu.

Zaangażowanie Szwedów w dyskusję o tym, jak się funkcjonuje w pracy, jak się robi biznes, jak się prowadzi negocjacje w Polsce, było naprawdę ogromne i pełne ciekawości i ekscytacji. Ilość podziękowań i autentycznej wdzięczności stała się dla mnie kolejnym dowodem na to, że warto pielęgnować odmienność i wyjątkowość w swojej dziedzinie zawodowej. Trzeba tylko pamiętać o tym, żeby dzielić się tym z innymi ludźmi. Współpracownikami, parterami biznesowymi, rekruterami.

Zachęcam Cię do zapoznania się z tą prezentacją: jest krótka, ale bardzo treściwa.

Ty też masz możliwość wpłynięcia na zbudowanie swojego sukcesu zawodowego za granicą Polski, w Szwecji. Zacznij od zapoznania się z moim poradnikiem „Pracować w Szwecji”. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *