Podcast #64 – Przywileje pracownika w Szwecji w pigułce
Ultraszybki odcinek z najważniejszymi informacjami o tym, na co może liczyć każda osoba zatrudniona w Szwecji. Co w umowie, ile urlopu, krótszy tydzień pracy przy zmianie nocnej i kilka innych.
Miłego słuchania!
Transkrypcja odcinka
Najważniejsza jest umowa o pracę, czyli anställningsavtal, która może być na czas określony, maksymalnie do roku, najczęściej na pół albo na czas nieokreślony, czyli umowa na stałe.
W umowie musi się też znaleźć informacja o wysokości pensji, ewentualnych dodatkach, krótki opis Twoich obowiązków i Twój tytuł zawodowy, wysokość etatu, długość urlopu i informacja o czasie wypowiedzenia.
Potem masz prawo do bezpiecznego środowiska pracy, czyli arbetsmiljö, co oznacza odpowiednio bezpieczne warunki pracy, dostęp do podstawowego zestawu pierwszej pomocy, ale też dobry klimat psychiczny.
Prawo pracy reguluje kwestie odpowiedzialności przełożonych za pracowników i wytycza obszary delegowania odpowiedzialności bezpiecznego środowiska pracy. W dużym uproszczeniu: to prezeska czy dyrektor ma przekrojową odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracy w firmie, ale deleguje je w dół, czyli do np. szefów działów i majstrów. Każdy z tych ludzi ma odpowiedzialność za stworzenie przyjaznego, sprzyjającego rozwojowi i dobremu wykonywaniu powierzonych zadań swoim podwładnym klimatu. I nie na podstawie widzimisię, tylko ścisłych wytycznych. A „trivsel på arbetsplatsen”, czyli dobra atmosfera w miejscu pracy jest jednym z wielu aspektów.
Oprócz tego możesz chorować i dostawać za to zasiłek chorobowy, jak również masz prawo do płatnej opieki nad chorym dzieckiem. Należy Ci się co najmniej 25 dni urlopu rocznie, czasem dłuższego, to zależy od Twojego wieku i umowy centralnej wynegocjowanej przez Twojego pracodawcę ze związkami.
Jeśli pracujesz na nocną zmianę, to Twój tydzień pracy wynosi 36 godzin, czyli o cztery krócej niż standardowo.
Pracodawca musi zapewnić Ci odzież ochronną i sprzęt do pracy, jeśli specyfika Twojego zawodu tego wymaga.
Już będąc w Szwecji szybko zorientujesz się, że szwedzki pracodawca nie oszczędza na odzieży ochronnej: nigdzie indziej nie widziałam tak ładnie ubranych robotników budowlanych czy stolarzy. A dziewczyny w tych zawodach mają damskie modele odzieży, ba, nawet skrzynki na narzędzia są dostępne w kolorowych wersjach!
Przerwa na lunch jest obowiązkowa i wynosi między 30 a 60 minut.
Zdjęcie urzędu: Josh Olalde on Unsplash
Tematy poruszone w podkaście: proces rekrutacji w Szwecji, jak znaleźć dobrą pracę w Szwecji, szukanie pracy w Szwecji
Vi ses i Sverige!