
Podcast #18 Przywileje pracowników w Szwecji
W tym odcinku posłuchasz o tym, jakie są niematerialne, i nieobowiązkowe, ale bardzo często występujące przywileje dla pracowników w Szwecji.
Zacznę od tego, że istnieje specjalny odcinek traktujący o przywilejach dla pracujących kobiet w ciąży i rodziców. Nagrałam go razem z Alicją Siarkiewicz z Łosiologii. Koniecznie posłuchaj!
Dzisiaj opowiem o nieustanowionych prawnie przywilejach, które nie są bezpośrednią finansową korzyścią, czyli premią. Opowiem o tym, co pracodawca może Ci zapewnić, i często to robi, mimo że nie ma nakazujących tego regulacji prawnych. Pierwszy i chyba najpopularniejszy przywilej to friskvårdsbidrag, czyli zasiłek na aktywność fizyczną. Ma on na celu propagowanie zdrowego stylu życia i w konsekwencji, dobrego samopoczucia. Niemal wszystkie firmy w Szwecji mają to w swoim pakiecie bonusów dla pracowników. W praktyce oznacza to, że możesz wydać do pięciu tysięcy koron szwedzkich na rok (kwota maksymalna jest odgórnie narzucona przez szwedzki urząd podatkowy) na aktywności mające na celu poprawienie Twojego samopoczucia i/lub formy fizycznej. Docelowy rezultat to zadowoleni, wysportowani i zmotywowani pracownicy. Oczywiście musisz mieć na to paragon jako dowód, ale czy to będzie masaż, lekcja tenisa, karnet na basen czy siłownię to już jest Twój wybór.
Istnieją też różne praktyczne rozwiązania na friskvårdsbidrag. Są platformy gdzie można wybrać rodzaje aktywności, albo coś w rodzaju czeków, które pracownik dostaje do wykorzystania u różnych dostawców rozmaitych form aktywności czy masażu. Wszystko to po to, żeby nie musieć wykładać własnych pieniędzy, które przypominam, będą zwrócone, ale też po to, żeby móc wynegocjować korzystniejsze finansowe rozwiązania dla firmy.
Innym przywilejem może być arbetstidsförkortning, czyli rodzaj uzupełnienia do urlopu. To zwykle 40 godzin na rok, które dostajesz dzięki lokalnej umowie Twojego pracodawcy ze związkami zawodowymi. Możesz albo wykorzystać je naraz, albo rozbić na pojedyncze godziny.
W Szwecji środki na indywidualny rozwój pracownika często są wliczone w roczny budżet firm, bo możliwość rozwoju stwarza zmotywowany personel. Wiadomo, nikt Ci nie zabierze tego, czego się nauczysz, a jeśli uczysz się na koszt pracodawcy na atrakcyjnie skrojonym kursie w czasie pracy, to korzyść dla Ciebie jest oczywista. Plan indywidualnego rozwoju opracowuje się zwykle w trakcie medarbetarsamtal, czyli corocznej rozmowy z szefem albo szefową, o której posłuchasz w 9 odcinku mojego podcastu.
Fruktkorgar, czyli koszyki z owocami dostarczane raz czy dwa razy na tydzień, czy wspólne wyjście zespołu na lunch, za które płaci firma to też często występujące w szwedzkich organizacjach przywileje. Podobnie jak sommarfest, czyli impreza przed urlopem i julbord, czyli zabawa z jedzeniem i występami artystów estradowych przed Gwiazdką.
Företagshälsovård to zespół ekspertów w różnych dziedzinach dotyczących zdrowia i bezpiecznego środowiska pracy, czyli lekarki i lekarze, pielęgniarki, psycholog, spec od ergonomii którzy na zamówienie pracodawcy świadczą swoje usługi. To właśnie företagshälsovård pomaga w procesie rehabilitacji uzależnionego pracownika. Więc jeśli pracownik ma kłopot ze zdrowiem, czy to psychicznym, czy fizycznym, to może zwrócić się do specjalisty opłaconego przez pracodawcę, omijając publiczną opiekę zdrowia.
Niematerialne przywileje dla personelu to element działania firmy na rzecz employer branding. Przypomnę, to odcinek 5 mojego podcastu.
Kończąc temat przywilejów. To może też być możliwość do skorzystania z półgodzinnego masażu karku i ramion w miejscu pracy za bardzo preferencyjną cenę, np. 40 % wolnorynkowej ceny. A brakujące 60 % płaci pracodawca. I teraz, jeśli to jest szwedzka budżetówka, czyli kommunal albo statlig arbetsplats, a Ty masz pomysł na taką działalność, to żeby świadczyć takie usługi, musisz stanąć do przetargu. I to właśnie o tym opowiem Ci za tydzień! O regułach szwedzkich przetargów publicznych.
Po więcej informacji zapraszam Cię na stronę www.kierunekszwecja.com. Tam też znajdziesz notatki do każdego odcinka.
Vi ses i Sverige!


Zobacz również

Podcast #11 Po medycynie do Szwecji
03/15/2023
Podcast #04 – Równouprawnienie w szwedzkich firmach?
01/26/2023