Podcast #47 – Czworonożny przyjaciel w Szwecji
W tym odcinku przybliżę Ci zasady obowiązujące przy wwożeniu psów i kotów do Szwecji, odpowiem czy prawdą jest, że wwożąc młodszego niż 12 tygodni czy niezaszczepionego na wściekliznę psa ryzykujesz, że zostanie uśpiony oraz opowiem o regułach posiadania psa w Szwecji.
Są naprawdę bardzo przyjazne zwierzakom!
Na zdjęciu mój kundelek, Swoboda.
MITY
Mam wrażenie, że wokół faktu posiadania psa w Szwecji narosło wiele mitów i wyolbrzymionych faktów. Przybliżę Ci obowiązujące zasady i zacznę od tego, co należy zrobić, jeśli chcesz przywieźć psa z Polski, albo innego kraju Unii Europejskiej.
WŚCIEKLIZNA
Najważniejsze jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, które musi być wpisane do paszportu psa. Po tym szczepieniu musisz bezwzględnie odczekać 21 dni, zanim wjedziesz do Szwecji. Aby Twój pies mógł zostać zaszczepiony musi mieć co najmniej 12 tygodni (zwierzę młodsze niż 12 tygodni nie może wjechać do Szwecji) oraz posiadać identyfikator, czyli chip. Data oznaczenia identyfikacyjnego i numeru identyfikacyjnego musi widnieć w paszporcie Twojego psa. To tyle z formalności.
DOKUMENTY
Przepisy szwedzkie mówią, że jeśli Twój pies podróżuje z nieprawidłowymi lub niekompletnymi dokumentami, może zostać mu odmówiony wjazd do Szwecji lub, w najgorszym przypadku, pies może zostać uśpiony.
W niektórych przypadkach pies może zostać poddany kwarantannie, za którą jako właściciel musisz zapłacić. To Twoim obowiązkiem, jako właściciela lub importera zwierzęcia, jest upewnienie się, że wszystkie wymagania zostały spełnione.
Takie same zasady obowiązują dla kotów. Jeśli chcesz wwieźć więcej niż 5 zwierząt naraz, albo jeśli zwierzaki mają brać udział w konkursach, tudzież wwozi je inna niż właściciel osoba, zajrzyj na stronę https://jordbruksverket.se/
CO PO PRZYJEDŹCIE? ZGŁOSZENIE
Okej, już przywiozłaś psa czy kota, albo jesteście o krok od przyjazdu i co dalej?
Musisz zgłosić zwierzaka do Urzędu Celnego. Możesz zrobić to przy wjeździe do Szwecji, albo jeszcze lepiej, przed przyjazdem na stronie urzędu: https://www.tullverket.se/sv/
Jeśli tego zgłoszenia nie zrobisz, może się zdarzyć, że odmówi się zwierzakowi wjazdu do Szwecji.
Kolejnym, i ostatnim formalnym krokiem jest zarejestrowanie Twojego psa w rejestrze psów agencji rolniczej, czyli Jordbruksverket. Wypełniasz podstawowe dane Twoje i psa, płacisz jednorazową opłatę 40 sekund i gotowe! Wiesz, co jest nowe i ważne? Że od 1 stycznia 2023 trzeba tak samo rejestrować koty.
PIES I KOT W SZWECJI – ZASADY
Ty i Twoje ukochane zwierzę jesteście już w Szwecji i warto wiedzieć, jakie zasady obowiązują na miejscu.
Jeśli masz plany hodowlane, albo wystawiania psa czy kota w konkursach, to najrozsądniej będzie poszukać informacji w gminie na temat obowiązujących tam reguł.
Wróćmy do psa. To jest Twoja, jako właścicielki czy właściciela, odpowiedzialność, żeby zapewnić psu zrealizowanie jego podstawowych potrzeb.
Psy są zwierzętami stadnymi i do swojego dobrego samopoczucia potrzebują spotykać zarówno ludzi, jak i inne zwierzęta. Potrzebują też codziennego aktywizowania, zarówno fizycznie jak i mentalnie. Jeśli Twój pies będzie zostawał sam, musisz go stopniowo do tego przyzwyczajać, szczególnie jeśli jest młody, albo wykazuje oznaki niepokoju czy strachu kiedy zostaje sam.
Twój pies powinien wychodzić na dwór co najmniej co 6 godzin, młode i starsze psy, częściej. Jeśli pies jest w kojcu, powinien być co najmniej raz dziennie poza niego wyprowadzony. Kolejne zalecenie dla właścicielek i właścicieli psów dotyczy higieny, czyli musisz dbać o sierść, żeby nie było kołtunów, myć psie zęby, żeby nie miał kamienia nazębnego czy bólu w pyszczku oraz musisz obcinać psie pazury, żeby nie były za długie.
To Ty masz odpowiedzialność za to, co robi Twój pies, kiedy jest w miejscu publicznym. Musisz dopilnować, żeby nie przeszkadzał ani nie straszył ludzi, ani innych zwierząt. Jeśli pies wyrządzi komuś krzywdę albo szkodę będziesz zobowiązana/-y pokryć koszty.
Między 1 marca a 20 sierpnia psy nie mogą swobodnie biegać w lesie i w miejscach, gdzie mogą znajdować się dzikie zwierzęta. Jeśli chodzi o używanie kagańca to jest on dozwolony tylko w przypadku uzasadnionej konieczności, oraz tymczasowo. Jeśli istnieje taka konieczność, pies musi mieć możliwość schłodzenia swojej temperatury ciała poprzez ziajanie. Co to oznacza? Oddychanie z otwartym pyskiem z częstotliwością 200 do 400 oddechów na minutę. Psy się nie pocą i właśnie tak chłodzą swoje ciało. Używanie obroży elektrycznej i zaciskowej jest w Szwecji niedozwolone.
KARMIENIE
A jak Szwedzi widzą kwestie karmienia psa i miejsca jego odpoczynku?
Każdego dnia Twój pies musi dostać karmę, która zagwarantuje mu wystarczające i pełnowartościowe odżywienie. Miej na uwadze, że pies nie czuje się dobrze jeśli waży za dużo albo jest zbyt chudy. Myślisz teraz, no bez przesady!? To idiotyczne tak instruować ludzi, wszyscy wiedzą, jak postępować! Ale czy na pewno wszyscy? Kontynuując: jeśli więcej psów naraz dostaje pożywienie, ważne, żeby miały szansę jeść w spokoju. Pies zawsze musi mieć dostęp do świeżej wody. Przestrzeń i pomieszczenie dla psa musi być dostosowana do ilości zwierząt tam przebywających. Wszystkie mają posiadać swoje czyste, suche i miękkie miejsce do leżenia z dostępem do światła dziennego i nieirytującego psa oświetlenia.
UBEZPIECZENIE
A o co chodzi z ubezpieczeniem psa czy kota? Czy to naprawdę konieczne? Nie, niekonieczne. Ale jeśli Twój czworonożny przyjaciel będzie w potrzebie pójścia do weterynarza, to bez ubezpieczenia słono Cię to będzie kosztować. Ubezpieczenie kosztuje od 50 koron miesięcznie i jest ściśle powiązane z rasą psa. Najtańsze w ubezpieczeniu są kundelki, najdroższe rasy w stylu buldożków francuskich, które z definicji są obciążone defektami genetycznymi. Z każdą wizytą płacisz tzw. självrisk, czyli stałą opłatę, ale wszystko, co jest powyżej pokrywa ubezpieczenie. Niewątpliwie warto, interwencje chirurgiczne, czy większe badania to w SE koszty co najmniej kilkudziesięciu tysięcy koron. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: hundförsäkring czy kattförsäkring to dostaniesz mnóstwo różnych ofert i tam też możesz zrobić stymulację kosztów ubezpieczenia konkretnie dla Twojego zwierzaka.
BEZDOMNE ZWIERZĘTA NIE ISTNIEJĄ?
W Szwecji nie istnieje problem bezdomnych zwierząt i niemal nie występuje znęcanie się nad zwierzakami. Jest to niewątpliwie efekt systematycznego uświadamiania ludziom potrzeb zwierząt oraz tego, że to nie są zabawki służące do zaspokajania ludzkich fanaberii, tylko osobne, żyjące i czujące organizmy.
ANEGDOTA
Dzisiejszy odcinek chciałabym zakończyć nieco frywolną anegdotą o tym jak zwróciłam się do mojej psiny o imieniu Swoboda, która rozgościła się w moim łóżku słowami: jesteś rozpuszczona jak dziadowski bicz! Na co moja córka zareagowała: kalla inte min hund för bitch! Czyli: nie nazywaj mojego psa bitch!
No cóż, polskie idiomy w szwedzko-angielskim kontekście nie są łatwe….
—
Tematy poruszone w odcinku podkastu:
Biznes w Szwecji. Wsparcie dla firm. Praca w Szwecji. Polska Agencja Inwestycji Handlu.
Photo by Wonderlane on Unsplash
Vi ses i Sverige!